Wszyscy, którzy nie mają zbyt wygórowanych wymogów co do miejsc noclegowych, liczy się z ich kosztami i musi bezzwłocznie odpocząć ten musi zapoznać się z propozycją hoteli kapsułowych.

Pierwsze tego rodzaju hotele zaistniały w Osace w 1979 roku z projektu Kisho Kurokawy. Współcześnie coraz powszechniej występują w Europie. Najczęściej umieszczane są obok lotnisk, gdzie zmęczeni czekaniem na samolot ludzie mają możliwość wynająć takie pomieszczenie na parę godzin, by się zdrzemnąć i odpocząć.

Głównie na hotele kapsułowe składają się dwie strefy. Pierwszą jest obszar użytku powszechnego, czyli toalety, jacuzzi czy restauracje. Druga strefa hotelu to nasze kapsuły. Kapsuły to obszary, w których mieści się łóżko o wymiarze 2 na 1 m. Ekwipunek kapsuły to odbiornik telewizyjny, radio, budzik, lampa sterowana, gniazdko elektryczne i klimatyzator. Każdy turysta ma do dyspozycji szafkę, gdzie może włożyć swoje rzeczy. Kapsuły leżą jedna na drugiej w kilku kolumnach. Wejście można zasłonić żaluzjami, co umożliwia zwiększoną intymność.

Nie wszyscy będą przekonani do takiego rodzaju hoteli, lecz jeśli patrząc na koszty są warte zapoznania. Pobyt w w takim hotelu jest rozliczany na godziny, zatem mamy sposobność uciąć sobie krótka drzemkę w trakcie dnia albo wypożyczyć kapsułę wyłącznie na noc.