Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły ( 300 km długości) i wspaniale nadaje się na spływy kajakowe. A po drodze można zobaczyć wiele ciekawych i starych miejscowości.
Tomaszów Mazowiecki – jedną z atrakcji jest rezerwat NIEBIESKIE ŹRÓDŁA, chroniący zbiorniki wodne, które oddziela wyspa, a w każdym z tych zbiorników jest kilkanaście źródeł, i drgający widoczny przez taflę wody piasek ma kolor zależny od warunków pogodowych i wysokości słońca na niebie.
Sulejów ? tutaj znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zespołów pocysterskich w kraju (zabytek z XIII wieku). Zachował się kościół i część klasztoru. Tutaj w drodze do Grunwaldu w 1410 roku zatrzymał się król Władysław Jagiełło?
Spała ? niedawno obchodziła 700- lecie swojego istnienia, a zasłynęła z polowań, w których brali udział królowie polscy a następnie carowie rosyjscy. Warty zobaczenia jest park w stylu krajobrazowym oraz pomnikowe dęby, jest też tutaj park linowy, który na pewno dostarczy sporej adrenaliny.
Inowłódz – znajduje się tu jeden z najciekawszych i najpiękniejszych zabytków romańskich w Polsce. Jest to kościół św. Idziego z okrągłą wieżą przypominający raczej budowlę obronną. Ciekawa jest też tutejsza synagoga?
To tylko niektóre z atrakcji znajdujące się wzdłuż Pilicy.