Niepełnosprawny w przestworzach

Wśród osób, które pragną podróżować samolotem jest także wielu niepełnosprawnych. Choć jak wiadomo, podróżowanie to, nie należy do najłatwiejszych. Dlatego ważne jest aby każdy niepełnosprawny poznał kilka zasad, które należy spełnić.

Pierwszą rzeczą, którą każdy niepełnosprawny powinien zrobić, to zapoznanie się z regulaminami (np. bezpieczeństwa) lotnisk oraz linii lotniczych, z których pragnie skorzystać. Dokumenty te, dostępne są na stronach internetowych linii lotniczych oraz samych lotnisk. Przy czym pewne rzeczy, opisane poniżej, będą dotyczyć wszystkich linii. Należy także poważanie zastanowić się, jakiego rodzaju pomocy będzie podróżujący wymagać od obsługi lotniska oraz samego samolotu.

Większość lotnisk jest obecnie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych

Nie powinno być problemów ze specjalnymi miejscami czy też skorzystaniem ze specjalnie przystosowanej ubikacji. Także możemy liczyć na to, że przykładowo budki telefoniczne będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo lub np. niewidomych.

Aby nie mieć problemów z poruszaniem się na lotnisku sugerujemy zapoznać się z planem lotniska, na którym powinny być umieszczone informacje dotyczące np. toalet, schodów, wind i innych ważnych miejsc.

Kupujemy bilety lotnicze – należy poinformować telefonicznie linie lotnicze o chęci podróżowania oraz o rodzaju swojej niepełnosprawności. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą poruszać się na terenie lotniska za pomocą wózka udostępnionego na lotnisku by pozostawić bądź odprawić wózka wraz z bagażem. W tym przypadku wymaga się specjalnego zaświadczenia lekarskiego na przewóz sprzętu medycznego w bagażu podręcznym, jakim niewątpliwie jest wózek.