To, jak podróżujemy zależy w ogromnej dawce od tego jaką część naszych finansów możemy na tą podróż przeznaczyć. Z tego powodu oferta obiektów hotelowych jest tak zróżnicowana. Duży zasób odwołuje się tak do obiektów hotelowych o najwyższym stopniu jakości, zlokalizowane na terenie tropikalnych miejsc dyspozycyjnych cenowo wyłącznie dla wyższych sfer, jak też hoteli tanich, w których najważniejszym wymaganiem jest trzymanie należytego stopnia czystości.

Ale bez oddawania się z pewnej skrajności w druga, jednakowo dobrze odnaleźć można oferty dopasowane dla klasy typowej, singli a także rodzin z dzieciakami. Czym wyróżniają się poszczególne z tych hoteli.

Poczynając od obiektów z wyższej półki – są to często obiekty, w których nocleg podczas jednej nocy wyniesie zwykłą osobę równowartość paru miesięcznych zarobków. To tam podczas swych regularnych wyjazdów nocują sławy, politycy oraz inne znakomitości tego świata. Influencje na opłatę za pobyt w takim hotelu ma na przykład to, jakie osobistości wcześniej w nim gościły.

W hotelach o podwyższonym standardzei jest okazja wynająć całe apartamenty. Klientom zagwarantowana jest dyskrecja, serwis na najlepszym stopniu, a także wyszukane menu, zawierające dania przygotowane z najbardziej kosztownych towarów na świecie. Równie ważnym jest ochrona, więc z tego powodu czasami szyby w okiennicach to odmiany kuloodporne, a cały obiekt hotelowy kontroluje system monitoringu.

Zestawienie tego gatunku obiektów z ekonomicznymi hotelami daje nam to szczególnie duży kontrast. Do najmniej drogich obiektów hotelowych, które zapewniają pobyt w pokoju zaliczają się głównie hostele, kwatery prywatne, pensjonaty oraz hotele typu Bed&Breakfast. Najczęściej gośćmi tego typu miejsc są uczniowie, osoby przyjeżdżające do pracy albo wędrowcy troszczący się o mały koszt, nie zwracając uwagi na warunki.

Pomimo kiepskich warunków to jednak właśnie przed niedrogimi obiektami hotelowymi widnieje bardziej jaśniejąca przyszłość. Znacznie mniejszą liczbę osób może sobie pozwolić na kosztowne oferty wykwintnych hoteli, z tego powodu zmuszeni jesteśmy do kierowania się kryterium, którym jest cena noclegu.