Rudawy Janowickie od południowego wschodu zamykają Kotlinę Jeleniogórską. Jest to niewysokie pasmo górskie najbardziej znane fanom wspinaczek skałkowych, bowiem Sokoliki ( a właściwie Góry Sokole) przyciągają na weekendowe wyjazdy właśnie amatorów tego sportu,zarówno początkujących jak i wytrawnych wspinaczy. Najwyższe szczyty tych gór to Krzyżna i Sokolik, z których rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. Właśnie tutaj zaczynali swoją przygodę z naprawdę już wysokimi górami zarówno Wanda Rutkiewicz jak i Jerzy Kukuczka.
Rudawy Janowickie zachwycają krajobrazem,w którym można znaleźć malownicze przełęcze, różnej wysokości szczyty, skałki, których nazwy sugerują ich kształty; mamy tu, więc i Fajkę, i Piec, i Gilotynę, i Pegaza i Ptaka?a najbardziej chyba z nich wszystkich ciekawe są grupy malowniczych głazów wyglądających jak skalne miasto znane pod nazwą STROŚCIŃSKIE SKAŁY położone na stoku (wschodnim) Lwiej Góry.
W zachodniej części pasma Rudaw Janowickich powstały w wyniku zalania wodą wyrobisk po eksploatacji łupków pirytowych Kolorowe Jeziorka ( Purpurowe, Zielone i Błękitne), kolor wody w tych jeziorkach zależy od zawartości związków żelaza w otaczających je skałach.