Chociaż skoki w tandemie kwestie bezpieczeństwa składają na barki pilota, również pasażer jest zobowiązany do przestrzegania pewnych podstawowych zasad. Są one niezwykle ważne, aby na każdym etapie skoku, począwszy od startu samolotu, aż po wylądowanie ze spadochronem nie przyczyniać się do powstania jakiegokolwiek zagrożenia.

Po pierwsze szkolenie. Nie jest ono długie i męczące, ale zawiera pewne ważne informacje o zachowaniach i wypełnianiu poleceń instruktora. Trzeba bowiem pamiętać, że skoki tandemowe odbywają się w towarzystwie pilota i pasażer musi bezwzględnie przestrzegać jego poleceń.
Drugą ważną kwestię jest zalecenie, by nie brać na skok żadnej biżuterii, a szczególnie długich łańcuszków, wiszących kolczyków, czy bransoletek. Te z pozoru mało istotne elementy mogą niestety stać się źródłem zagrożenia, nie mówiąc już o tym, że mogą nam się odczepić i możemy je zgubić.
I na koniec kwestia urządzeń do rejestracji obrazów i dźwięków – tych absolutnie nie można mieć przy sobie podczas skoku.